Kurumsal

Hakkımda


Hakkımda

Merhaba,

Ben Diyetisyen Rabia Ayvacı. 1991 Konya doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi babamın memuriyeti dolayısıyla Konya’nın farklı köylerinde tamamladım. Ortaokuldan mezun olduğum yıl ulaşımı zor olan bir köydeydik bu sebeple lise eğitimime devam edemedim. Aradan 6-7 yıl geçtikten sonra Açıköğretim Lisesi’ne başladım ve 2.5 yılda liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim yıl üniversite sınavına girdim ve Selçuk Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü’ne yerleştim. Bu okuldan bölüm birincisi ve okul ikincisi olarak 3.78 ortalama ile mezun oldum. Bu 2 yıllık eğitim sürecinde gıdaların içerik ve üretim süreçleriyle ilgili çok detaylı dersler aldık (Et ve et ürünleri dersi, süt ve süt ürünleri dersi vb). Bu alanda stajlar yaptım. Stajlarımın birisini Konya İl Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda yaptım ve bu staj sürecinde gıdaların mikrobiyal, kimyasal vb pek çok analizini yaptım.Gıda Teknolojisi Bölümü’nden mezun olduğum yıl DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ‘na girdim ve Afyon Kacatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kazandım.Bu bölümden 3 yılda 3.30 ortalama ile 2017 yılında ‘Diyetisyen’ unvanı ile mezun oldum.Ardından 1 yıl Medrede’de Arapça eğitimi aldım. Üniversite eğitimlerim sürecinde ve sonrasında İngilizce, Almanca, Çocuk Gelişimi, Muhasebe, Ekşi Mayalı Ekmek Eğitimi, Fitoterapi vb pek çok eğitim aldım. Halen İstanbul Üniversitesi'nde Egzersiz ve Spor Bilimleri Lisans Programı'na devam etmekteyim.

2018 yılında İstanbul’a yerleştim ve çalışma hayatıma hanımlara özel bir fizyoterapi merkezinde başladım. Ardından kendi ofisime geçtim ve hem yüzyüze hem de online danışan takibi yaptım.

Halen hanımlara online danışmanlık vermeye devam ediyorum.

Okuduğum okulların ilkinde gıdaların üretim detaylarını, ikincisinde ise tüketim detaylarını öğrendim. Ardından ‘Sünnete Göre Beslenme’ ve ‘Helâl Beslenme’ üzerine çalışmaya, araştırmalar yapmaya başladım. Gıdalardaki helâllik sıkıntıları üzerine eğitimler aldım. Öğrendiklerimi önce kendi hayatımda uygulamaya ardından da insanlara anlatmaya gayret ediyorum. Bu konuda Selçuk Üniversitesi, İHH, çeşitli dernekler, vakıflar ve Kur’an Kursları’nda seminerler verdim.

Beslenme düzeni olarak üniversitede öğretilen 3 ana 3 ara öğün gibi çok öğünlü beslenme plânlarına karşı çıktım ve az öğünle önce kendim 30 kilodan fazla verdim sonrasında da bu konuda danışmanlık vermeye başladım.

Rabbim muvaffak kılsın.

Vesselam.