Sıkça Sorulan Sorular

Online diyet sistemi, diyetisyenin ofisine gitmeden evinizden/ofisinizden diyetisyeniniz ile iletişim sağlayıp beslenmenizin takip edildiği bir sistemdir. Süreç boyunca evinizdeki tartınız ile takibiniz yapılır (Çevrenizde vücut analizi yani yağ kas analizi yaptırabileceğiniz bir yer varsa analiz sonuçlarınız değerlendirilerek süreç takip edilebilir). İhtiyaca göre süreç içerisinde öğün fotoğraflarınız veya yediklerinizin kaydını tutmanız istenebilir. Süreç boyunca iletişim telefon görüşmesi, ses kayıtları ve mesajlaşma ile sağlanır.

Vereceğiniz kilo yaşınıza, diyete başladığınız kiloya, metabolizma hızınıza, fiziksel aktivite düzeyinize, genetik durumunuza ve diyetinize ne ölçüde uyum sağladığınıza göre değişiklik gösterir. Aylık 3-4 kilodan 8-9 kiloya kadar sonuçlar alınabilmektedir.

3 ana 3 ara öğün gibi çok öğünlü beslenme plânlarına karşıyım. İlk tercihim 2 ana öğün (kahvaltı ve akşam yemeği) ve 1 tane ara öğündür. Tabi ki öğün sayısı, düzeni ve saatleri kişinin yaşam koşullarına göre düzenlenir, değişiklik gösterebilir.

Hayır. Yemeklerinizin yağını ve içeriğini biraz dengelediğimiz sürece evinizde pişireceğiniz salçalı, tuzlu normal yemeklerinizin miktarını ayarlayarak diyete devam ederiz. (Süreç içerisinde yapacağımız birkaç günlük ara uygulamalarda yemekler değişebilir)

Genel sağlık durumunuzu ve kilo vermeyi zorlaştıran bir durum olup olmadığını bilmemiz için tahlilinizi değerlendirip başlamamız sağlıklı olur. Ancak korona sürecinden sonra kan tahlili olmadan diyet sürecine başlayıp gidişata göre ihtiyaç olursa tahlili gündeme getiriyoruz.

Hayır. Benim için sürdürülebilirlik önemlidir. Diyet sürecinde ortamlardan, insanlardan kopmayı, ayrışmayı doğru bulmuyorum. Kültürümüze uyan ve hayatın içinden bir beslenme düzeniyle kilo verilirse sonrasında koruması kolay olacaktır.

Hayır. Ben ekmek sever bir diyetisyenim J Ekmek, kilonun tek sebebi değildir, günah keçisi değildir. Önemli olan doğru ekmeği doğru miktarda yemektir.

Hayır. Abuk subuk karışımlar ve içecekler olmaz diyetlerimde. Yağ yakan yiyecek ya da içecek yoktur!

Hayır. Hamilelerle artık çalışmıyorum.

Bebeği 15 aydan büyük olan emziren annelerle çalışıyorum.

Bu çok can sıkıcı bir soru. Liste satmıyorum yani 4 haftada 4 liste satın almıyorsunuz. Beslenme eğitimi, süreç takibi ve ihtiyacınıza göre şekillenecek beslenme düzeni satın alıyorsunuz. Süreç boyunca kişinin ihtiyacına göre hareket ederim. Genel olarak her hafta beslenme programında güncelleme/değişiklik olur ama duruma göre listenin değişmediği, aynı programa devam etmek gereken haftalar olabilir.

Diyet süreci bir tedavi sürecidir. Her tedavi sürecinde olduğu gibi bu tedavi sürecinde de ilaçlar vardır. İşte spor o ilaçlardan birisidir. Bu sebeple danışanlarımın hayatına hareket katmaya çalışırım. Zaman ve imkânlar dahilinde yürüyüş, ev içi egzersizler vb olabilir.

Hayır. Şok/sağlıksız diyetler düzenlemiyorum. Bu sürece sağlık için başlıyoruz. Yolun sonunda sağlığı hedeflerken yolda sağlıksız gidilmez. Kişinin durumu neyi gerektiriyorsa süreci ona göre şekillendiririm.

Tabiki. Allah’ü Tealâ insan bedenini muazzam yaratmıştır. Bu bedenin yakıtı gıdalardır. Yakıtımız ne kadar doğru, dozunda ve kaliteli olursa hayata o kadar sağlıklı devam ederiz. Doğru beslenmeyi öğrenmek hepimizin önceliği olmalıdır.

Hayır. Önceki yıllarda İstanbul Ayrupa Yakası’nda 2 farklı ilçede yüzyüze danışan takibi yaptım. Şu an sadece online takip yapıyorum.

Sürece en az 4 hafta olacak şekilde başlıyoruz. İsteyen danışanlarımla hedef kilolarına kadar hatta bir süre de koruma süreci olacak şeklinde devam ediyoruz. İsteyen de sadece 4 haftalık takip alabiliyor. Süre, kişinin talebine ve ihtiyaca göre şekilleniyor.

Hayır. Beslenme düzenlerini her evde bulunabilecek yiyeceklere göre ve seçenekli olarak düzenlemeyi önemsiyorum. (İhtiyaca göre bazen istisnai durumlar olabilir)

Hayır. Grup çalışması yapmıyorum, birebir çalışıyorum.